Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 25, 2020 in Mniejszej wagi |

Co oznaczają kolory flagi Polski?

Flaga to jeden z najważniejszych symboli narodowych każdego kraju na świecie. Stanowi ona niemalże podstawę tożsamości narodowej i symbol, który jednoczy ludzi wokół historii danego państwa. Tradycja posiadania własnej flagi państwowej jest bardzo stara i sięga starożytności. Już w odległej przeszłości różne państwa posiadały własną symbolikę umieszczaną na sztandarach, które były używane w czasie bitew czy wielkich uroczystości. Również flaga Polski posiada wielowiekową tradycję, a jej symbolika jest głębsza, niż wydaje się wielu ludziom.

Co oznaczają kolory flagi Polski?

Wielu ludzi nie wie tak naprawdę, co oznaczają kolory flagi Polski. Czerwień i biel mogą mieć w końcu wiele znaczeń, są to bowiem dość często spotykane barwy.
Powszechnie przyjmuje się, że czerwień oznacza tu krew przelaną przez wieki za ojczyznę. Korzenie tej barwy na naszej fladze sięgają jednak znacznie głębiej. Dawniej stosowany był tu kolor karmazynowy, który w odległych czasach uważany był za niezwykle szlachetny. Symbolizował on wyższy stan społeczeństwa oraz jego bogactwo. Kolor ten był uzyskiwany z bardzo drogich barwników, przez co jego dostępność była mocno ograniczona.
Z czasem symbolika tego koloru nieco się zmieniła. Zaczął on reprezentować odwagę i energię, cechy, które powinien posiadać każdy, kto faktycznie kocha swoją ojczyznę.
Równie ciekawa jest symbolika koloru białego. Pierwotnie był on innym symbolem bogactwa – nawiązywał bowiem do koloru srebra. Ma on jednak również bardziej duchowe znaczenie. Oznacza czystość intencji i myśli, a także uczciwość względem innych ludzi.
Kolory umieszczone na fladze państwowej zawsze symbolizują cechy, które w świadomości danego narodu są uważane za największe cnoty. W przypadku flagi Polski są to zatem odwaga, męstwo, uczciwość i czystość.
Symbolika poszczególnych barw na fladze Polski zmieniała się na przestrzeni wieków, choć sama flaga jest bardzo stara. Obydwie barwy były używane już za czasów średniowiecznego Królestwa Polskiego. Pomimo tego, że przez wieki zmieniała się nieco ich forma, samo założenie kolorystyczne pozostało takie samo przez dziesięć stuleci.