Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 2, 2020 in Internet |

Strona na WordPress a zmiana domeny – zrobić to samodzielnie czy wynająć specjalistę?

Strona na WordPress a zmiana domeny – zrobić to samodzielnie czy wynająć specjalistę?

Każdy biznes powinien działać dziś w sieci, a posiadanie strony firmowej i bloga firmowego to dziś konieczność. Rozwiązaniem, które króluje w świecie biznesu, jest tutaj WordPress, czyli system zarządzania treścią, który pomaga nawet mniej doświadczonym użytkownikom stworzenie funkcjonalnej strony, chociaż do wyzwolenia pełni jego możliwości trzeba umieć już kodować. Czasami potrzebne jest przeniesienie zbudowanej na nim strony na inną domenę. Czy warto robić to samemu?

Rozważania wstępne o przeniesieniu strony WordPress na inną domenę

Przeniesienie WordPress na inna domenę zazwyczaj nie jest wskazane, jeżeli nie zaistniała ku temu wyraźna potrzeba. Tak naprawdę domena jest dość mocno związana z danym biznesem i jest ona jego wizytówką, jednak są przypadki, kiedy zmiana domeny okazuje się korzystna.

WordPress nie jest bardzo trudną platformą i dostarcza narzędzia umożliwiające przeniesienie strony na inną domenę. Aby to zrobić, trzeba pobrać pliki strony na komputer, czyli zrobić jej kopię – zarówno samej strony jak i przestrzeni Web. Przy pomocy phpMyAdmin trzeba też eksportować bazę danych i plik SQL zapisać na komputerze. Następnie na nową domenę wgrywa się pliki, importuje bazę danych i w panelu zienia się adresy na te zgodne z nowymi. Następnie podmienia się jeszcze dane logowania.

Przenosić samemu, czy wynajmować specjalistę?

Chociaż przeniesienie WordPress na inna domenę często przebiega dość gładko, w niejednym przypadku strona nie działa prawidłowo, gdyż zapomina się o istotnych aspektach, takich jak linkowanie wewnętrzne, które może nie działać prawidłowo po tej operacji, jeżeli nie było optymalnie przeprowadzane przed zmianą domeny. Trzeba też pamiętać o bezpośrednich przekierowaniach, by nie utracić wypracowanego ruchu i pozycji w rankingu wyników wyszukiwania – często migracja na nową domenę wiąże się z drastycznym spadkiem SEO, gdyż nie jest przeprowadzona prawidłowo.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach będzie po prostu powierzenie tego działania specjaliście. Samodzielnie przenosić stronę można, kiedy jest się hobbystą, natomiast biznes wymaga gwarancji udanych efektów, o czym zawsze warto pamiętać.