Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 10, 2020 in Internet |

Wiek i okres wygaśnięcia domeny – istotna informacja dla prowadzenia biznesu w sieci

Wiek i okres wygaśnięcia domeny – istotna informacja dla prowadzenia biznesu w sieci

Współczesny biznes wymaga od nas obecności w sieci, a własna strona internetowa lub blog to dziś konieczność. Zakładając stronę biznesową, powinniśmy zainwestować we własną domenę. Domeny internetowe w ogóle potrafią być lukratywnym biznesem, dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić kiedy wygasa domena.

Czym jest domena internetowa?

Domenę internetową najprościej opisać po prostu jako fragment adresu internetowego, który nakierowuje internautów na daną stronę. Nazwa domeny internetowej zazwyczaj jest ściśle powiązana z naszą marką lub z produktami, które oferujemy, a nazwa naszego biznesu i domeny powinny być jednymi z pierwszych czynników, które trzeba rozważyć jeszcze przed formalnym rozpoczęciem działalności.

ZOBACZ: Ranking najtańszych rejestratorów domen – z najniższą ceną rejestracji i odnowienia domen PL

Opcje kupna domeny

Kiedy chce się stworzyć własną stronę, nazwę własnej domeny można wymyślić i zarejestrować ją u jednego z dostawców domen, jednak czasem zdarza się, że nazwa domeny, która by nam odpowiadała najbardziej, jest już zajęta. W niejednym przypadku nazwa upragnionej, lecz zajętej, domeny byłaby najlepszym rozwiązaniem i dlatego warto jest rozważyć jej zakup. To, jak sprawdzić kiedy wygasa domena nie jest zadaniem trudnym i warto to zrobić, gdyż często okazuje się, że interesująca nas domena jest praktycznie martwa. Właściciel może jej nie używać lub zaniedbywać ją, umieszczając na niej treści niskiej jakości i w zasadzie jest mu ona zbędna. Niejeden biznes jest też zbudowany na znajdowaniu domen o potencjalnie korzystnych nazwach i kupowaniu ich, by potem je sprzedać biznesom będącym w potrzebie ich posiadania.

Jak sprawdzić, kiedy wygasa domena?

Chcąc sprawdzić, kiedy wygasa domena, najlepiej jest posłużyć się protokołem WHOIS, który służy między innymi do tego. Dostęp do niego można uzyskać z poziomu różnych stron internetowych, a także za pomocą dodatków do przeglądarek internetowych, które – poza datą wygaśnięcia domeny – zawierają też wiele innych informacji o stronie.

Najpopularniejszą stroną, na której można sprawdzić tę informację, jest who.is. Wielu dostawców domen oferuje też możliwość przeglądania istniejących domen z puli tych przez siebie oferowanych i uzyskania o nich dokładnych informacji.

Własna domena to niezwykle ważny czynnik, a element ten powinien być dobrze przemyślany. Ta wirtualna wizytówka warta jest wydanych pieniędzy, a często może okazać się, że leżącą odłogiem domenę marzeń można kupić w atrakcyjnej cenie. Wiedza o tym, jak sprawdzić kiedy wygasa domena, może więc się naprawdę opłacić.