Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 15, 2021 in Mniejszej wagi |

Elektrody miedziane oraz izolatory ceramiczne

Świetne izolatory ceramiczne

Takie izolatory dzielą się na dwie grupy, a mianowicie na grupę porcelanową albo na grupę szklaną. Mimo wszystko porcelana jest najczęściej używanym materiałem izolacyjnym. Składa się ona z 35% mieszaniny skalenia, 28% gliny porcelanowej, 25% krzemienia i 10% gliny kulowej. W zależności od fabryki porcelana może zawierać kilka procent talku. Izolatory ceramiczne po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji są formowane przez specjalne urządzenia do podanego wcześniej kształtu. Następnym etapem ich produkcji jest zanurzenie w tak zwanym materiale szkliwnym. Po uzyskaniu tzw. “przeszklenia” trafiają do pieca w którym ulegają wypalaniu w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza. Mimo iż proces przeszklenia na pierwszy rzut oka wydaje się zbędny, nic jednak mylnego przyczynia się również do poprawy wytrzymałości materiału. Drugim izolatorem lecz nie tak często wybieranym jest szkło hartowane. Jego produkcja opiera się na wlewaniu stopionego szkła w odpowiednie formy, gdy szkło trochę zastygnie jest poddawane wielokrotnemu procesowi zimnych oraz gorących kąpieli w wodzie. Ten proces powtarza się kilka razy na zmianę aby uzyskać jak najlepszy efekt hartowania. Dodatkową zaletą jest to że możemy łączyć ze sobą kilka izolatorów tworząc w ten sposób ciąg izolatorów. Izolatory czy to porcelanowe czy szklane mogą przybierać różne formy. Mogą być typu słupkowego, przypominać długie izolatory prętowe, ewentualnie struny izolacyjne które stosowane są na linii wysokiego ciśnienia.

Jak produkowane są elektrody miedziane

Miedź gdy zostanie oczyszczona staje się niezwykle plastycznym materiałem o bardzo wysokich parametrach przewodzenia cieplnego oraz elektrycznego. Problemem który jest nierozłączny z miedzią to jest jej niska twardość wraz z wytrzymałością. Dlatego cała produkcja elektrod miedzianych została i nadal staje się modyfikowana w taki sposób aby stopy miedziane zawierały różny skład chemiczny. Co natomiast powoduje poprawę pewnych jej cech na rzecz pogorszenia kolejnych. Dzięki temu stopy miedzi o podwyższonych właściwościach mechanicznych znajdują szerokie zastosowanie w produkcji elektrod a nawet zgrzewarek. Miedź może przybierać formę prętów oraz płaskowników. Osiąga również znakomite właściwości mechaniczne i fizyczne przy temperaturze 20 stopni Celsjusza.

Uszczelki kołowe

Pierścienie uszczelniające o przekroju kołowym zwane również jako oring są wykonane z materiałów elastomerowych. Ich wymiary zawierają się w przedziale od 0,35 do 12 mm, a średnica wewnętrzna może wynosić do 5000 mm. Ich główną zaletą jest to, że są samoczynne oraz dwustronne. Działają osiowo i promieniowo co zapewnia dobrą szczelność przy braku ciśnienia. Natomiast pod wpływem ciśnienia ich właściwości powodują równomierne rozchodzenie się ciśnienia we wszystkich kierunkach. Aby dobrać odpowiednią uszczelkę należy uwzględnić z jakim ciśnieniem i temperaturą będzie musiała się zmierzyć podczas pracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ zły dobór może spowodować brak szczelności.