Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 15, 2021 in Mniejszej wagi |

Ściółka dla koni.

Ściółka jest bardzo ważna w hodowli wielu zwierząt. W przypadku koni jest ona wręcz niezastąpiona. Dostępnych jest wiele rodzajów i typów tego produktu, jednak zawsze pełni on takie same funkcje i zastosowania.

Po co ściółka w boksach dla koni?

Ściółka dla koni , która znajduje się w boksach pełni trzy bardzo ważne funkcje, należą do nich:

  • Wchłanianie cieczy, co w dużym stopniu pomaga w zachowaniu czystości, a co za tym idzie odpowiednich warunków bytowania zwierzęcia. Zwierzę przebywając w boksie załatwia tam swoje potrzeby fizjologiczne. Dzięki właśnie ściółce są one wchłaniane ( zwłaszcza mocz), a tym samym zachowana suchość i higiena podłoża.
  • Izolowanie zwierzęcia od podłoża. Podłoga w boksach to w 99% goły beton, gdyż jest łatwy w utrzymaniu czystości i jest bardzo wytrzymałym materiałem. Jednak oddaje jest to zimny materiał , a koń przebywając w boksie cały czas ma z nim styczność chociażby nawet samymi kopytami, już nie mówiąc o momencie kiedy leży i odpoczywa ( wtedy całe jego ciało ma kontakt z podłożem). Już niewielka warstwa ściółki zapewnia izolację i brak bezpośredniego styku zwierzęcia z podłożem.
  • Większy komfort przebywania w boksie. Ściółka zapewnia zwierzęciu większy komfort podczas czasu jaki spędza w boksie. Wygodniejsze odpoczywanie ( leżenie na podłożu). To wszystko przekłada się oczywiście na zachowanie i zdrowie konia.

Rodzaje ściółek dla koni.

Dostępnych jest kilka rodzajów ściółek dla koni. Najbardziej popularne i najczęściej wybierane to:

  • Pallet
  • Słoma lniana
  • Sieczki słomiane
  • Trociny

Wszystkie rodzaje tych ściółek są odpowiednie do boków , w których trzymamy konie. Wybierając ściółkę należy zwrócić uwagę na jej jakość. Zobaczyć z czego dokładnie została wyprodukowana. Najlepiej jeżeli bazą do produkcji są odpowiednio spreparowane trociny pochodzące z drzew iglastych jak również dobrze wyselekcjonowana słoma. Wtedy produktu są wyjątkowo chłonne, a co za tym idzie wydajne i spełniające w 100 procentach swoje funkcje. Jeżeli ściółka wykazuje się dużą chłonnością to utrzymanie czystości w boksie będzie łatwiejsze. Nie będzie panowała tam także wilgoć, która ma bardzo negatywny wpływ na kontakt ze zwierzęciem, nawet z jego kopytami ( duży wpływ na jakość rogu). Nadmiar wilgoci sprzyja także infekcją strzałek oraz skóry na dolnych partiach kończyn. Ściółka ma za zadanie zredukować w znacznym stopniu opary wydobywające się z oddanego moczu. Zmniejszenie odczuwania amoniaku korzystnie wpływa na nozdrza i drogi oddechowe zwierzęcia. Jednym słowem zainwestowanie w dobrą ściółkę jest bardzo ważne dla zdrowia i samopoczucia konia.

 

Ściółki używamy nie tylko do wyścielenia boksu, ale także stajni czy przyczep, w których przewozimy zwierzęta. Jest ona bardzo wydajna i rzadziej musimy ją wymieniać niż np. zwykłą słomę. Wiąże się to z mniejszą ilością produkowanego obornika. Ściółka dla koni którą możemy zakupić jest przyjazna dla środowiska oraz dla zwierzęcia. Nie zawiera domieszek, które mogłyby wywoływać uczulenia lub skażenia środowiska. Ponadto ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie konia, co jest bardzo ważne dla właściciela zwierzęcia.