Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 6, 2020 in Mniejszej wagi |

Karta kredytowa – to warto wiedzieć

Oprocentowanie karty

Każdy bank oferuje przynajmniej kilka rodzajów kart, spośród których może wybierać klient. Wybór ten może okazać się trudny, jeśli nie zna się podstawowych zalet, wad i możliwych opłat związanych z otrzymaniem i korzystaniem z określonego rodzaju karty. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka czynników, jednym z najważniejszych jest oprocentowanie. Jego wysokość jest określona w tabeli opłat każdego banku.

Jakie może być oprocentowanie i co na to wpływa?

Na wysokość oprocentowania karty wpływa głównie wysokość stopy referencyjnej, która jest ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Wartość ta jest zmienna, a więc oprocentowanie karty także zmienia się.
Jakie może być oprocentowanie karty kredytowej? – jeśli chodzi o te minimalne, tutaj nie podlega to regulacji. Banki mogą ustalać je na różnym poziomie, najważniejsze jest jedynie to, aby nie przekroczyć tak zwanych odsetek maksymalnych.
Maksymalne oprocentowanie karty kredytowej wynosi 7,2%.
Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż sytuacja może się zmienić. To głownie od ustaleń Rady Polityki Pieniężnej zależy to, ile wyniesie maksymalne oprocentowanie karty kredytowej. W dalszej kolejności od banku zależy to, ile to oprocentowanie wyniesie finalnie. Nie musi bowiem być to wartość maksymalna, to leży już w kwestii konkretnej placówki bankowej.
Na razie wysokość oprocentowania utrzymuje się na niskim, a nawet rekordowo niskim poziomie. To jednak może się zmienić, dlatego warto śledzić sytuację i kontrolować ustalenia.

Odsetki

Na wpływ wysokości odsetek ma wpływ oprocentowanie, saldo zadłużenia, ale również:

  1. Rodzaj transakcji,
  2. Wysokość spłat,
  3. Termin spłat,
  4. Długość okresu bezodsetkowego.

Każdy bank ma inna ofertę, może obliczać odsetki na swój indywidualny sposób. Aby obliczyć ich wysokość, należy zapoznać się ze stosownymi zapisami, które zostały zawarte z konkretnym bankiem. Warto zapoznać się z ofertami kilku banków, aby mieć lepsze rozeznanie i wybrać najlepsze miejsce.