Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 27, 2017 in Mniejszej wagi |

Uciążliwe szkodniki w sadach

Mszyca bawełnica należy do jednych z bardziej niebezpiecznych pasożytów. Może zaatakować cały sad lub ogród. Jak należy temu zaradzić? Dowiesz się z tego artykułu.

Gdy mamy jesień, w sadach zachwiana zostaje pewnego rodzaju równowaga biologiczna. Wtedy pojawiają się różne szkodniki, w tym niebezpieczna mszyca bawełnica.

Duże zagrożenie działaniem pasożyta – mszycy bawełnicy

Zagrożenie pojawia się w czasie wegetacji. Lustracje miejsc, w których ta mszyca może się pojawić, należy przeprowadzać szczególnie w okresie kwietnia i latem. Wtedy też pojawia się największe zagrożenie. Dokonanie zabiegu, który pozwoli zwalczyć ten gatunek mszycy, robi się w odpowiednich kwaterach drzew. Zwłaszcza tych najstarszych.

Jak skutecznie zwalczyć mszycę bawełnicę?

Niestety jest to zabieg trudny i czasochłonny. Wynika to z faktu, że ciało mszycy pokrywa się wydzieliną woskową. Drugim aspektem jest je ukryty tryb życia. Mszyce bawełnice żyją z reguły w koloniach, w dodatku w bardzo licznych. Do zwalczania ich używa się odpowiedniego preparatu. Takim są na przykład aficydy. Oprócz ochrony chemicznej, zlikwiduj także odrosty korzeniowe. To pozwoli zapobiec rozrostowi kolonii mszycy bawełnicy. Alternatywna możliwością zwalczania szkodnika jest użycie pyretroidów. Te, natomiast, można stosować tylko jeden raz w sezonie – najlepiej wiosną. Latem, gdy temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza, mszyce chowają się w zakamarkach kory. Wtedy pyretroidy są nieskuteczne.

Dbaj o swój sad lub ogród. Pielęgnuj wszystkie znajdujące się w nim rośliny oraz warzywa. Stosuj odpowiednie środki do zwalczania pasożytów i innych szkodników.