Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 10, 2020 in Reklama i marketing |

Marketing afiliacyjny – sposób na spieniężenie własnej pasji i wiedzy – zarobki

Marketing afiliacyjny – sposób na spieniężenie własnej pasji i wiedzy

Zarabianie pieniędzy z domu jest marzeniem wielu osób, a Internet daje potencjalnie nieograniczone możliwości zarobkowe. Wykorzystuje je jednak tylko niewielka część społeczeństwa, gdyż aby w nim zarabiać, trzeba mieć pomysł na biznes i na siebie, a także trzeba wiedzieć, w jaki sposób można wykorzystać jego potencjał. Jednym z najpowszechniejszych sposobów zarabiania w sieci jest marketing afiliacyjny. Co kryje się jednak za tym określeniem i jak rozpocząć tę formę zarobkowania?

Natura marketingu afiliacyjnego

Istotą zarabiania na afiliacji jest nakłanianie do zakupu produktów i usług, które nie zostały wytworzone przez nas. Model taki jest bardzo prosty – z każdego zakupu poleconego przez nas, dostajemy wcześniej ustaloną prowizję od sprzedaży. To, że produkt został kupiony z naszego polecenia, jest rejestrowane, przez tak zwane linki afiliacyjne, które niosą w sobie informację, kto je stworzył i kto skierował ruch do danego sklepu czy na daną stronę.

W przypadku metody zarabiania, jaką jest marketing afiliacyjny zarobki potrafią być bardzo zróżnicowane i ciężko jest przytoczyć konkretne liczby, gdyż sukces zależy od wielu czynników, w tym od zaangażowania. Osoby, które poświęcają na niego jedynie kilka godzin w tygodniu, a do tego nie potrafią zaplanować sobie odpowiedniej strategii promocji produktów, zarabiają jedynie drobne kwoty, jednak osoby w pełni mu poświęcone, które potrafią tworzyć atrakcyjne treści, w których umieszczą link do danego produktu lub wspomną o nim, zarabiać mogą ogromne wręcz sumy.

Jak uprawiać marketing afiliacyjny i jakie są zarobki?

Marketing afiliacyjny zarobki satysfakcjonujące przynosi wtedy, kiedy posiada się własną stronę internetową lub bloga, lub chociaż profil w mediach społecznościowych, który uzupełnia się o ciekawe treści.

W przypadku stron takie zarabianie wiąże się z inwestycją, bowiem zainwestować trzeba będzie w hosting i domenę, natomiast profil w mediach społecznościowych rozwijać można całkowicie za darmo. Treści na bloga można samemu stworzyć, ale można je też kupować. Istnieje wiele platform, na których można kupić teksty pisane przez copywriterów, czyli osoby, które doskonale znają się na marketingu i potrafią pisać atrakcyjne teksty.

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego programu afiliacyjnego. Wiele sklepów internetowych – tak polskich, jak i zagranicznych – posiada własne programy. W Polsce można na przykład nawiązać współpracę z Ceneo, jednak równie lukratywna może być współpraca z zagranicznymi popularnymi u nas platformami. Doskonałym kandydatem będzie tu AliExpress czy Amazon – oba sklepy są u nas niezwykle popularne i coraz mocniej wkraczają do naszego kraju, umożliwiając płacenie za pomocą polskich systemów płatności – na przykład polskich kont, Blika, usługi przelewy24 itp. Umowę można podpisać też z konkretną marką, na przykład odzieżową czy działającą w branży beauty.

Zarabiając na afiliacji warto jest korzystać też z rozwiązań umożliwiających automatyzację działań, w tym z narzędzi do zarządzania mediami społecznościowymi, dzięki którym można planować wysyłanie wcześniej przygotowanych postów z wyprzedzeniem. Pozwalają one też na śledzenie statystyk, a więc i naszej skuteczności. Do tych bardziej popularnych i wartościowych należą chociażby Hootsuite, Crowdfire, Tailwind, czy Mailchimp.