Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 17, 2021 in Mniejszej wagi |

Pasza dla zwierząt hodowlanych z wysłodki buraczanej

Produkcja paszy jest bardzo istotnym elementem w rolnictwie, ponieważ dzięki niej możemy nakarmić większość z naszych zwierząt hodowlanych. Jest jeden szczególny jej rodzaj, który z perspektywy zwierzęcia jest bardzo smaczny, a z punktu widzenia opiekującego się nim rolnika odpowiedni ze względu na skład. To sytuacja w której każda ze stron jest zadowolona.

Produkcja paszy

W życiu często bywa tak, że pomimo tego, że doskonale zdajemy sobie sprawę z istnienia określonych produktów, to nie zastanawiamy się nad tym, skąd one pochodzą i z czego są zrobione. Zapewne niejednokrotnie bywa tak i z paszą, bo że zjadają ją zwierzęta- to jasne, ale co zawiera w sobie ten tajemniczy produkt jest jasne już nieco mniej. Dobrze jest zdać sobie z tego sprawę- szczególnie, jeśli mamy zamiar zadbać o swoje zwierzęta, bo- jak wiemy- dobrze odżywione przyniosą nam najwięcej korzyści.
Pasza jest produktem, który można przygotować na różne sposoby. Może być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. Różne jej rodzaje wynikają z tego, że karmimy nią wiele gatunków zwierząt. Pasza jest przeznaczona dla kur, królików, kaczek, prosiąt czy nawet bydła. Oczywistym jest, że niemożliwością byłoby karmienie wszystkich tych zwierząt jednym rodzajem żywności. Każdy gatunek ma swoje potrzeby i stąd wiele gatunków pasz.

Wysłodki buraczane

Jednym ze składników, który można wykorzystać przy produkcji żywności dla zwierząt hodowlanych jest wysłodka buraczana. To produkt uboczny, który powstaje podczas produkcji cukru spożywczego z buraków cukrowych. Są traktowane jako odpady, jednak rolnik niekoniecznie musi się ich pozbywać. W przyrodzie wykorzystać można niemal wszystko- i jak się okazało, także wysłodki.. Szacuje się, że z jednej tony buraków cukrowych produkuje się 150 kg cukru i aż 250 kg wysłodki buraczanej. Można nią nakarmić krowy, owce czy konie- dostarczając im niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Sprawia to, że ten produkcyjny odpad innego procesu, jest niemal na wagę złota.

Skład i dawkowanie

W największym stopniu składają się z węglowodanów takich jak celuloza, hemiceluloza, pektyny i ligniny. Poza tym, znajdują się w niej tłuszcze- aczkolwiek w niewielkiej ilości oraz niewielka ilość fosforu i sodu z jednocześnie dużą zawartością wapnia. Na uwagę zasługuje też fakt, że produkt ten obfity jest w lizynę. Po zjedzeniu porcji tego buraczanego odpadu, zwierzę ma poczucie sytości przez dłuższy czas, jednocześnie pobierając niewiele energii. Z kolei niska zawartość pH stabilizuje żołądek i jelita.
Jeśli chodzi o dawkowanie, rzecz jasna, różni się ono w zależności od karmionego gatunku zwierzęcia. Na przykład lochy prośne powinny zjadać od 4 do 5 kilogramów świeżej masy dziennie. Nieco mniej powinny zjadać krowy- bo ta wysokoenergetyczna pasza może prowadzić do ich otłuszczenia. Duża ilość potasu z kolei może przeszkadzać krowom z okresie okołoporodowym. I tak, wysłodki powinny stanowić około 10- 50% masy mieszanki treściwej uzupełniającej. Dla krów mlecznych jest to 2-4 kg, dla opasów tylko 1-2 kg/dzień. Z kolei owce powinny przyjmować: matki ciężarne do 3 kg, matki karmiące do 6 kg, a młodzież hodowlana do 3,5 kg suchej masy w dawce żywieniowej.