Trzy typy Idiotów, które spotkasz w swoim życiu.

Trzy typy idiotów, które spotkasz w życiu.

Dziesiątki podręczników o dobrej komunikacji, setki gabinetów psychologicznych, mnóstwo ćwiczeń i wiele porad. A w rezultacie Idiota zawsze sprowadzi cię do swojego poziomu…

Zgodnie z definicją, Idiota to osoba upośledzona umysłowo, a więc chora. Niestety, dzisiejsi Idioci są zdrowi na umyśle i wcale nie tacy głupi, jak mogłoby się wydawać. Mają cechę, której nie jeden inteligentny człowiek, mógłby im pozazdrościć, mianowicie TUPET.

Bycie Idiotą nie jest wcale takie złe. Wbrew pozorom ułatwia życie, czyni je mniej stresującym, a nawet prowadzi do osiągania dużych sukcesów. Oto trzy typy Idiotów, które potwierdzają prawdziwość powyższych słów:

IDIOTA WYPIERACZ

On zawsze jest pewny, że nie zrobił tego, o co jest posądzany. Potrafi kłamać tak przekonująco, że wcześniej czy później, w oczach innych osób zasieje wątpliwość co do swojej winy.

Przykład: Przed moją klatką schodową spacerował pan z psem. Pies był duży, przybrał pozycję „na kangura”, po czym przeszedł do swych porannych rytuałów.
Jego właściciel, akurat w tym momencie, kiedy pies załatwiał swoja potrzebę, z ogromnym zainteresowaniem przeglądał swój telefon. Oczywiście po wszystkim pan oddalił się, pozostawiając mnie i moim sąsiadom duży i cuchnący prezent.
Zwróciłem więc mu uwagę, żeby posprzątał po swoim pupilu i co usłyszałem:

„ale to nie mój pies. On tu tylko sikał i coś wąchał. Gdyby to zrobił mój Caro, na pewno bym posprzątał.”

Mówię więc: ale ja to widziałem proszę pana!

„musiało się panu wydawać”

I tak zostałem z tą jeszcze parującą kupą przed klatką schodową…

 

IDIOTA INTELIGENT

Do tego szlachetnego grona należą głównie politycy, czyli ludzie, których stanowiska kojarzą się z zaufaniem i wiedzą z danej dziedziny. I tak dochodzą do władzy Idioci, którzy opowiadają innym bajki albo, jak mawiał klasyk, robią z szamba perfumerię. Ich puste słowa mają na celu dobranie się do korytka. Zdarza się też, że kieruje nimi ideologia. Wówczas zaczyna być niebezpiecznie. To już nie są zwykli Idioci, którzy widzą tylko swoje zyski, ale Idioci z podporządkowaną sobie armią albo z dostępem do broni nuklearnej.

Kiedy następuje sprowadzenie innych do swego poziomu? Kiedy ludzie zaczynają te ”bajki” powielać i opowiadać innym jako prawdę objawioną.

I trzeci typ, najmniej groźny i najbardziej sympatyczny:

IDIOTA Z INNEGO ŚWIATA

To typ człowieka, który głównie szkodzi sam sobie. Jest w stanie pojechać do Egiptu z dwóją małych dzieci, nie zastanawiając się nad tym, dlaczego wakacje tam są tak tanie. Kupuje najtańsze przetworzone produkty spożywcze, myśląc że oszczędza. Nie wykonuje żadnych badań, bo twierdzi, że „lepiej nie wiedzieć”. Pyta koleżankę z nadwagą czy jest w ciąży, a zapraszając do siebie gości, głośno podlicza ile kosztował obiad.

Idiota z innego świata zraża do siebie ludzi, ale ma coś, czego wielu z nas może mu zazdrościć, jest to ŚWIĘTY SPOKÓJ. Nie interesuje się sytuacją na świecie i w kraju, nie myśli o swoim zdrowiu, nie martwi się o innych. Żyje sobie w błogim świecie, gdzie wszystko „jakoś to będzie”.

Kiedy sprowadzi cię do swojego poziomu? W momencie, w którym podejmiesz próbę tłumaczenia mu, że w krajach arabskich może być aktualnie niebezpiecznie, a w przetworzonym tanim żarciu jest więcej chemii niż jedzenia.

Pomimo ogromnego biznesu, jakim jest coaching dotyczący komunikowania się z ludźmi, nigdy nie będziemy przygotowani na spotkanie Idioty. Obserwując skalę zjawiska, o którym tu mowa, dochodzę do wniosku, że może zamiast starać się uczyć ludzi porozumiewania się z innymi, powinien powstać poradnik

JAK NAUCZYĆ SIĘ NIE SŁUCHAĆ IDIOTów…