Operacje plastyczne, czyli jak uzyskać szczęście po jednym cięciu i paru zastrzykach.

Operacje plastyczne, czyli na skróty do szczęścia.

Żyjąc w świecie mass mediów bardzo trudno jest zachować dystans do swojego wyglądu. Kiedyś o atrakcyjności kobiety świadczyły biust, talia i biodra. Dlatego powstały staniki typu push up, gorsety i baskinki. Kobiety dążyły do doskonałości, bo zarówno w przeszłości jak i teraz, nie były idealne. Nikt nie jest. Dziś sytuacja nieco się komplikuje, nie trzeba się specjalnie interesować tematem, a i tak dowiemy się, że kobieca twarz, usta, nos powinny mieć odpowiedni kształt. To nie wszystko, czołu nie wolno się marszczyć, a brwi powinny być nienachalnie zdziwione. To i tak nie koniec, jeszcze pięknie, zawinięte rzęsy, płaskie uszy, szczupłe nogi do szerszych bioder i krągła, ale twarda pupa. Oczywiście włosy powinny być długie, świetliste i błyszczące, zęby maja przypominać kolorystycznie powierzchnię Arktyki, a kolor oczu musi hipnotyzować. Klasyczne brązy, pospolity niebieski czy tandetne piwne już dawno wyszły z mody… Dlatego teraz, obok odzieży korygującej wygląd, mamy bum na tzw. medycynę estetyczną i powszechnie panujące przekonanie, że sztuczne doklejone rzęsy norek są „must have”…

I tak w XXI wieku pojawił się wzorzec kobiety, który zawładnął bilbordami i zakłamaną tanią prasą, karmiącą swoich czytelników tym, że produkt spod skalpela i igły jest piękny. Gdyby powyższe zdanie było prawdziwe, to ktoś by jednak dostrzegł te ochy i achy pod adresem tych wszystkich podobnych do siebie pań. A jednak trudno spotkać mężczyznę, który fascynuje się silikonem czy ustami typu „ponton”. Skąd więc wzięła się moda na tak karykaturalny wygląd i dlaczego ładne kobiety robią sobie taką krzywdę?

PO PIERWSZE KOMPLEKSY

Jako osoba, która 13 lat temu sama zdecydowałam się na zabieg u chirurga plastycznego, wiem jak kompleks może zawładnąć całym życiem. Za każdym razem, po wyjściu z domu wydaje ci się, że wszyscy napotkani ludzie patrzą tylko na twój defekt. W domu omijasz lustra, a za wszelkie niepowodzenia obwiniasz swoją niedoskonałość. Kompleksy to największy sprzymierzeniec operacji plastycznych, bo jednak zanim zechcemy być idealni, jak w kolorowych gazetach, mamy marzenie aby być normalni. Problem w tym, że dla ludzi nas otaczających, nasza anormalność jest normalna. Po moim bolesnym zabiegu chirurgicznym nikt nie zauważył zmiany w moim wyglądzie. To daje do myślenia.

PO DRUGIE WYPEŁNIENIE LUKI

Tak samo jak nie da się mieć wszystkiego, nie można być każdym. Można interesować się wieloma dziedzinami nauki, ale nigdy nie będzie się osobą, która wie wszystko. Można znać wiele języków i kompletnie nie rozumieć matematyki. Można być też pięknym, ale niezbyt mądrym. I choć jest to krzywdzące dla decydujących się na operacje plastyczne, to jednak jest w tym ziarnko prawdy. Wystarczy zerknąć na nasz rodzimy showbiz i posłuchać kilku wywiadów, żeby zorientować się, jak dużo promowanych kobiet, niewiele ma do powiedzenia, a aż zanadto do pokazania. I jest to zrozumiałe, bo telewizja to przecież nie radio. Problem pojawia się jednak, kiedy patrząc na konkretną panią, trzeba chwytać za pilota i jak najszybciej przełączać kanał. Prawda jest też taka, że telewizja to nie plakat i korzystanie z niej nie może polegać tylko na patrzeniu. Dlatego wypełnienie luki intelektualnej operacjami plastycznymi lub po prostu próba zaistnienia w ten sposób w mediach, zawsze kończy się źle. Albo staniesz się atrakcją jedno sezonową, albo małpką z zoo dla portali plotkarskich lub, co najgorsze, pośmiewiskiem. Czy to jest warte niebezpiecznej ingerencji we własne ciało..?

PO TRZECIE WALKA Z CZASEM

Aż korci, żeby wrzucić kilka zdjęć pięćdziesięcio paro letnich polskich aktorek i jednej projektantki. Często te panie są już babciami, mają za sobą udaną karierę, fajne życie, błysk fleszy…Dlaczego nie potrafią starzec się z godnością? To pytanie należałoby zadać dobremu psychologowi. Podczas gdy ich znacznie młodsze koleżanki wyglądają jak rybki Glonojady, tak one przypominają koty, mątwy, małpki. Ogólnie idą w stronę zwierząt. Ta walka o gładsze czoło, płytkie bruzdy pod nosem czy jędrniejsze uda, niestety, ale pokazuje tez pustą głowę, nieszczęśliwe serce i niespełnioną duszę. Takie panie wywołują swoim wyglądem emocje, jednak nie jest to zachwyt, a litość. I to jest smutne. I nie należy tu mylić korygowania drobnych niedoskonałości z podążaniem w stronę karykaturalną.

PO CZWARTE ROZUM LUB JEGO BRAK

Zanim wybierzemy operację plastyczną, która będzie bramą do lepszego życia, popatrzmy na rzeczywistość, która wygląda nieco inaczej niż w popularnych programach, promujących tego rodzaju zabiegi…

IMPLANTY PIERSI należny wymieniać po 10-15 latach. Mitem jest, że dobra marka i droższa operacja gwarantuje dożywotnie noszenie silikonowej wkładki. Po 10 latach ryzyko pęknięcia implanta wzrasta do ponad 10%. Ponad to, ze względu na zmiany zachodzące w wyglądzie piersi, kolejna operacja plastyczna jest konieczna. I to optymistyczna wersja. Zdarza się, że wygląd piersi po operacji jest mniej estetyczny niż przed.

OPERACJE PLASTYCZNE

 

operacja plastyczna

operacja plastyczna

 

POWIĘKSZENIE UST W Polsce roi się od salonów, gdzie można wykonać ten szybki i dość tani zabieg. Według polskiego prawa, kosmetyczka która trudni się tego rodzaju praktykami, popełnia przestępstwo. To jest jednak najmniejszy problem. Powikłania i problemy, które może dzięki temu zafundować swojej „pacjentce” są ogromne. Niestety, chęć stania się szybko i tanio „pięknym”, odbiera rozum wielu paniom i powoduje że osiągają tzw. efekt  „trout pout”.

2016-07-14_122136

Jednak powikłania po powiększeniu ust mogą pojawić się również po prawidłowo przeprowadzonym ostrzyknięciu przez lekarza. Najbardziej niebezpieczne jest częściowa martwica spowodowana zatkaniem światła naczynia i tzw. ziarniak, która pojawia się gdy organizm potraktuje kwas jak obcą substancję. Oprócz tego asymetria, grudki, krwiaki i niebezpieczne porażenie nerwów.

 

BOTOX powoduje nie tylko likwidację zmarszczek, ale i efekt maski. Dzieje się tak wtedy, gdy zbyt duża ilość tego preparatu zostaje wstrzyknięta w zbyt wiele miejsc. Botox używany regularnie prowadzi do zaniku mięśni mimicznych i choć niewiele się o tym mówi, jest to fakt. Tak jak w przypadku kwasu hialuronowego, tak i botoxu, biorą się za niego kosmetyczki. I choć nie mają możliwości prawnej zakupienia botuliny legalnie, to jednak jakimś sposobem wchodzą w jej posiadanie. Skutki nieprawidłowego wstrzyknięcia botoksu są opłakane. Przykładem tego zjawiska na zawsze pozostanie Meg Ryan, choć w Polsce od dawna nie brakuje jej naśladowniczek…

operacje plastyczne

 

Czy operacje plastyczne i zabiegi medycyny estetycznej są nam tak niezbędne do życia? Kiedyś tego rodzaju wynalazków nie było, a mimo to ludzie byli szczęśliwi. Co się więc zmieniło? Zgłupieliśmy, po prostu. Dziś podatni na reklamy, ufni wobec produkcji telewizyjnych, wierzący w mit czerwonego dywanu i wiecznej młodości jesteśmy głupsi niż nasi dziadkowie. Bo prawda jest taka, że szczęścia z życia i spełnienia nie można wstrzyknąć…